Translate

poniedziałek, 11 listopada 2013

Metodyka

Nasza szkoła znana jest z dobrze przemyślanej metodyki uczenia, opartej na wieloletnim doświadczeniu Tomasza Nowakowskiego, którego jestem uczniem od ponad dwudziestu lat, a także na doświadczeniu płynącym z mojej i wspólnej praktyki wielu ćwiczących. Nasze osobiste doświadczenia są weryfikowane w praktyce, poprzez kontakty z innymi szkołami i praktykami tych szkół. Nie chcę tutaj pisać pochwalnych poematów na ten temat ale na prawdę nie jest łatwo spotkać się z dobra metodyką w praktyce, nie tylko Tai Chi Chuan, ale i wielu innych systemów. Krótko chciałbym opisać naszą metodykę, a właściwie metodykę którą sam się posługuję.
Po pierwsze, posługujemy się specyficzną Formą Ojca, dzięki wielkie Dr Ming Wong, jest ona zbiorem ćwiczeń Tao Yin, i jest ćwiczona na każdym etapie zaawansowania. Ma za zadanie uruchomienie całego organizmu, w szczególności wszystkie stawy. Efektem tego, jest ich lepsze ułożenie względem siebie. Ma delikatnie porozciągać wszystkie mięśnie i ścięgna, co przełoży się na zmniejszenie napięć wewnątrz organizmu. Przynosi jeszcze wiele innych ciekawych efektów i rezultatów, i można o niej wiele napisać ale lepiej ją ćwiczyć.
Po drugie, kiedy już organizm jest lepiej rozluźniony i przez praktykę Formy Ojca jesteśmy go bardziej świadomi, to ja stosuję ćwiczenie "Ośmiu Części Brokatu", jako ćwiczenie wzmacniające i uczące głębszej pracy z oddechem, a także pracy ze świadomie ustawianą pozycją. W tej formie ćwiczeń, praktycznie od razu, można skoncentrować uwagę na Nei kung, czyli pracy wewnętrznej związanej z koncentracją umysłu, na tym co się dzieje z naszym ciałem. To akurat, będzie potrzebne przy uczeniu się form Tai Chi. Zamiennie stosują tę metodę z praktykowanie całości Formy Ojca, która zawiera w sobie podobną pracę w pozycjach, ale z początkującymi nie wychodzi za dobrze, ponieważ wiele pozycji, to trudne ćwiczenia.
Po trzecie, praktyka from Tai Chi, z początkującymi jest to, ćwiczenie pierwszych kroków formy Matki, czy pierwszej części Długiej Formy. Z zaawansowanymi całych form i Matki, i Długiej Formy Yang. Praktyka form wykorzystuje wszystkie wcześniej zdobyte doświadczenia i rozwija coraz bardziej, świadomość ruchu, umiejętność realizacji zasad Tai Chi, które dotyczą utrzymywania pozycji ciała, czy specyficznego, bardzo świadomego wykonywania każdego ruchu.
Po czwarte, praca z partnerem, jako praktyczne sprawdzenie, czy wszystkie nasze dotychczasowe sukcesy, są intelektualną grą, czy prawdziwym doświadczeniem, które przekłada się na rzeczywistość. Oznacza to, że kiedy ćwiczymy Tui Shou, czyli pchające dłonie, udaje się nam zachować stan wewnętrznego rozluźnienia, dobrą pozycję, zakorzenienie, czy nie tracimy oddechu, umiemy posługiwać się w stopniu podstawowym technikami Tai Chi Chuan, zawartymi w formach Tai Chi, itd.
Oczywiście, powyższe zdania są ogólnym opisem metodyki pracy w szkole, może ona być trochę naginana i modyfikowana, w zależności od zaawansowania grupy, lub konkretnego tematu pracy, jaki akurat mamy zamiar przećwiczyć.
Całościowo, należy zdobyć podstawy, poznać narzędzia i umieć się nimi posługiwać, zarówno dotyczy to pracy w pustych formach, jak i w szermierce opartej o zasady Tai Chi i techniki Tai Chi Chuan.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz