Translate

niedziela, 15 stycznia 2017

Trening w zimowej aurze.

Trening zimą na zewnątrz, nie jest niczym nadzwyczajnym. Ćwiczą w ten sposób ludzie na całym świecie. Tai Chi Chuan, nie jest sztuką, która narodziła się na salach gimnastycznych. Od zawsze była ćwiczona na zewnątrz i jak mówią klasyki, tylko ten, który ćwiczy o każdej porze roku osiągnie sukces.
Formy Tai Chi Chuan, charakteryzują się krokami bardzo naturalnymi, które uwzględniają nierówności podłoża, nie ma niepotrzebnego ślizgania się po ziemi, to domena stylów ćwiczonych na gładkich podłogach.
Wracając do ćwiczenia na zewnątrz, najprzyjemniej się ćwiczy, kiedy jest ciepło i przyjemnie. Zapewniam, że nawet przy -12, co zdarzyło się w zeszłym tygodniu, da się z satysfakcją poćwiczyć. Wystarczy się odpowiednio ubrać i odpowiednio oddychać. Chodzi o oddech przez nos, wówczas powietrze docierające do płuc jest odpowiednio podgrzane i oczyszczone. Nos jest naszym osobistym filtrem.
Przy ćwiczeniu w bardzo niskich temperaturach, taka naturalna krioterapia, najpierw marzną palce dłoni, następnie stopy i w tej samej kolejności się rozgrzewają. Najszybciej,  ciało się rozgrzewa przy praktyce miecza, czy szabli.
Temperatura w okolicy zera jest bardzo fajna, nawet jest za gorąco ale jest coś gorszego, ślizgawka pod nogami. bardzo niefajnie ćwiczy się na zmrożonym śniegu, a właściwie na lodzie. Zamarza, odmarza i nie wiadomo jak się ustawić. Podłoże wymusza trochę inną pracę stóp i należy być bardzo ostrożnym.
Polecam wszystkim ćwiczenie w terenie.


Nowy rok, to praktycznie ustalony terminarz warsztatów na cały rok, poniżej warsztaty z Tomaszem Nowakowskim
* 13 - 14 - 15 Styczeń (I) : zajęcia dla grupy otwartej, zaawansowanej i szermierki
* 04 - 05  Luty (II) : Katowice zajęcia dla grupy otwartej 
* 12 - 13 - 14 10 Maj (V) : zajęcia dla grupy otwartej, zaawansowanej i szermierki
W Czerwcu planowany jest kolejny warsztat w Katowicach, a w Lipcu od 03 - 15, spotkamy się jak co roku na letnim obozie w Tucznie. 
Szczegółowe informacje http://www.zlatykopec.org

 Moje warsztaty będą sygnalizowane co jakiś czas.

Dodatkowo biorę udział w warsztatach organizowanych przez Krzysia, a które prowadzi Scott Rodell, po raz kolejny spotkamy się we Wrocławiu 19-20-21 Maja. Szermierka mieczem chińskim Jian. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz