Translate

środa, 12 lutego 2014

Długa Forma Yang c.d.

Długą Formę stylu Yang można praktykować na wiele sposobów. Najprostszy i najczęściej spotykany, to po prostu powtarzanie całości z koncentracją na samym powtarzaniu. Uczymy się wówczas kolejności ruchów w formie, dbamy o dokładność każdego kroku. Zazwyczaj proponuje się wykonanie formy jeden raz rano i jeden wieczorem. Chociaż spotkałem się z twierdzeniem, że taki sposób jest tylko ćwiczeniem dla zdrowia, a rozwój rozpoczyna się od trzeciego powtórzenia za jednym podejściem. Problem z Długa Formą jest taki, że nie każdemu wystarczy motywacji aby przejść początkowy etap i nauczyć się jej do końca, aby później samemu ją sobie powtarzać. Trwa to co najmniej rok, ale najlepiej przyjąć czas na pamięciowe opanowanie formy, od dwóch do trzech lat, tak aby popełniać jak najmniej błędów. Oczywiście zawsze będzie coś do poprawienia, ale już mamy fundament do własnej praktyki.
Innym ciekawym sposobem ćwiczenia Długiej Formy jest wykonywanie całości z zatrzymywaniem się w każdej pozycji. Podobno w szkole Yang Cheng Fu zatrzymywano się na dwadzieścia oddechów, co może potrwać nawet trzy godziny. Oczywiście rozpocząć należy od krótszego czasu, np. jeden, dwa oddechy. Przy takim sposobie ćwiczenia, mamy więcej czasu na poprawianie błędów w ustawieniu pozycji, czy realizację poszczególnych zasad, jak zakorzenienie, czy zawieszenie głowy. Później wraca się do płynnego wykonania i sprawdzania, na ile udało się coś w formie zmienić przez zatrzymywanie w pozycjach.
Kolejnym sposobem pracy z formą jest zmienne tempo ruchu, od ekstremalnie wolnego, godzina i dłużej na jedno powtórzenie, do ekstremalnie szybkiego, kilka minut na całość. Oczywiście, ta forma nie jest skonstruowana do ćwiczenia bardzo szybkiego, do tego służy wersja formy nazywana małymi pozycjami. Wówczas ruch jest mniejszy, bardziej wewnętrzny, a kroki krótkie w wysokich pozycjach. Ma ona nauczyć większej dynamiki i ruchu bardzo zwartego. Odwrotnością jest forma długich pozycji, tutaj koncentrujemy uwagę na ruchu dużym, długich i niskich pozycjach. Taki sposób ćwiczenia ma przynieść wzmocnienie całego organizmu, rozciągnięcie mięśni i ścięgien, otwarcie stawów.
Innym sposobem pracy z formą jest ćwiczenie z konkretnym nastawianiem, wyobrażeniem, co chcemy zrobić w każdym pojedynczym ruchu. Najłatwiej koncentrować wówczas uwagę, na realizacji trzynastu podstawowych from Tai Chi w każdym kroku.
Przy praktyce form spotkamy się przede wszystkim ze znużeniem, w wielokrotnych powtórzeniach umysł usypia, i bardzo często przeskakujemy z jednego miejsca formy w drugie, ale właśnie po to jest forma, aby taką umiejętność, utrzymania koncentracji , wypracować. Innym problemem, przy nie wypracowanej umiejętności rozluźniania napięć, doświadczenie zmęczenia ramion, pleców, kolan, czy stóp. Jak zawsze dobrym sposobem jest dodawanie po jednym powtórzeniu więcej, lub przerwa na wykonanie kilku ćwiczeń rozluźniających napięcia.
Forma służy przede wszystkim do pracy indywidualnej, im więcej powtórzeń ma za sobą, tym łatwiej pracować z partnerem, o wiele mniej czasu musi poświęcić, na zastanawianie się co mamy w danej chwili zrobić.

2 komentarze: