Translate

poniedziałek, 6 listopada 2017

Warsztaty z Tomaszem Nowakowskim, Praga, Listopad 2017.

Udało mi się pojechać na kolejne warsztaty w tym roku. Obecnie takie warsztaty, nie trwają tak długo jak, to bywało przed laty. Ćwiczyliśmy od soboty, do niedzieli przyszłego tygodnia, po dziewięć dni cztery razy w roku. Do tego ostatni weekend spędzaliśmy na Złotym Kopcu jesienią i wiosną.
Czasy się zmieniają, należy się dostosować i kontynuować. Więc, warsztat rozpoczyna się po południu w piątek, ćwiczymy trzy godziny, połowa, to poprawianie pozycji, połowa, to praktyka Tuishou.
Sobota, dwa treningi, dla wszystkich, było około dwudziestu osób, pracowaliśmy głównie z Ting chin, czyli słuchaniem, odczuwaniem, widzeniem ruchu. Jednak, nie odnosi się to, do pojedynczych zmysłów ale do wszystkich jednocześnie. Technicznie, pracowaliśmy na podstawowych formach naszej szkoły, jak zawsze indywidualnie i zpartnerem.
Niedziela, zajęcia dla najbardziej zaawansowanych. Przerabialiśmy bardziej szczegółowo trzecią część formy 85. Dziś również były to dwa treningi, drugi poświęcony na doskonalenie formy z szablą.
Po co, jeździć tak daleko? Dla mnie zawsze to była inwestycja i polecam każdemu ten tok myślenia. Obojętnie, czy ćwiczymy dla zdrowia, inwestujemy w siebie, czy dla głębszego poznania jakiegoś zagadnienia. Nigdy nie jest to czas stracony. Poza tym, zawsze jadę po inspirację do ćwiczenia indywidualnego, jak do pracy z innymi, kiedy próbuje swoje doświadczenia przekazać dalej.
Obecnie mamy nadmiar informacji, przekleństwo i błogosławieństwo w jednym. Jednakże z tego nie ma wiedzy. Wiedza to właśnie inwestycja, wydatek czasu i środków, dla mnie zawsze z korzyścią. Siedzenie przed komputerem, nie przynosi doświadczenia i wiedzy. Trzeba się po prostu ruszyć, pojechać tu, czy tam, spotkać innych ludzi, wzbogacić swoje doświadczenie. Po to, są organizowane tego typu warsztaty. Praktyka własna i z przyjaciółmi w grupie jest bardzo ważna, nie należy się jednak tylko do tego, co pod nosem ograniczać.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz