Translate

piątek, 13 marca 2020

Trzy rodzaje praktyki Tai Chi Chuan.

Trzy rodzaje praktyki w Tai Chi Chuan.
Pierwszym rodzajem praktyki w Tai Chi Chuan, od którego rozpoczynamy naukę, jest praktyka z nauczycielem. Poznajemy wszystko, co jest niezbędne dla naszego rozwoju, nauczyciel przekazuje nam swoją wiedzę i doświadczenie, które zdobył w taki sam sposób, od swojego nauczyciela, to jest konkretny przekaz z pokolenia na pokolenie. Dokłada jeszcze własne przemyślenia i doświadczenie, które cięgle narasta. Dlatego, warto mieć cały czas kontakt z osobą, która wciąż się doskonali.

Drugim rodzajem praktyki, jest praktyka z przyjaciółmi. Ma miejsce, w momencie, kiedy nie mamy kontaktu z doświadczonym nauczycielem, a sami nie jesteśmy w stanie ćwiczyć, ponieważ nie pamiętamy wszystkich ćwiczeń lub po prostu chcemy się spotkać z przyjaciółmi i wspólnie praktykować Tai Chi Chuan. Duża część naszych studiów tej sztuki, to praca z partnerem, bez niej nie da się wielu rzeczy zrozumieć.

Nastały bardzo dziwne czasy i powyższe dwa rodzaje praktyki mogą być mocno ograniczone, niekomfortowe lub mogą wywoływać nasze obawy. Pozostaje nam trzeci rodzaj praktyki, czyli praktyka indywidualna.
Jedno z wielu chińskich przysłów mówi, "że do mistrzostwa dochodzi się w samotności". Cóż nam więc pozostało w obecnym czasie, jak nie osiągniecie owego mistrzostwa.
Praktyka indywidualna, stanowi największą część pracy jaką należy wykonać. Nawet najlepszy nauczyciel na świecie, choćby był nim Yang Lu Chanem, za nas nie poćwiczy. To, co uda nam się osiągnąć samemu, zweryfikuje nauczyciel i przyjaciele.
Kilka rad na ten czas. Z uwagi na to, że teraz głównie będziemy pozostawać w domach, nie powinniśmy szukać wymówek od ćwiczenia, ruch w każdej postaci jest nam potrzebny, a najlepiej przemyślany. Przy braku miejsca, ograniczamy się do ćwiczeń pojedynczych pozycji i kroków. Najlepiej ćwiczyć wszystko, co się pamięta.
Mamy bardzo dobrą metodykę ćwiczenia. Forma Ojca, to nasza podstawowa praca z ciałem, uruchamia wszystkie stawy, mięśnie i ścięgna. Dba o prawidłową pracę organów wewnętrznych. Jest całością samą w sobie. Chcąc się rozwijać powinniśmy ćwiczyć początki form, które zawierają najważniejsze rzeczy, jak trzynaście podstawowych form, czy podstawową pracę z zasadami Tai Chi. Może, to być początek Formy Matki, czy 85 Form, nawet samo falowanie jest dobrym ćwiczeniem, Osiem części brokatu. Warto pamiętać o równowadze Tai Chi, praca w pozycjach statycznych musi być równoważona ruchem, formą lub chociażby kilkoma świadomymi krokami Dodałbym do tego, czytanie klasyki Tai Chi Chuan, medytację, stojącą bądź siedzącą i wytrwałość.
Ku pomocy, zakładam grupę na Facebook Tai Chi w Bydgoszczy zapraszam do zapisywania się. Będę się starał pomagac wszystkim zainteresowanym, słowem jak i z czasem jakimiś filmikami.
Dużo zdrowia i obyśmy zobaczyli się jak najszybciej.
No i wiosna idzie, a to daje nadzieję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz