MOKUSO - sztuka odprężenia umysłu dla osiągnięcia KI...
Mokuso (z jap. medytacja) definiować można się jako komponowanie własnej postawy oraz oddechu dla odprężenia umysłu - osiągnięcia odpowiedniego dla treningu szermierki stanu ducha i ciała. Mimo, iż mokuso stosowane w kendo w żadnym wypadku nie jest prawdziwą medytacją, to ten ceremoniał wywodzący się Buddyzmu Zen (medytacja występuje przede wszystkim w religiach i duchowości Wschodu, jednakże elementy medytacji dają się również zauważyć w chrześcijaństwie - hezychazm lub w islamie - sufizm) ma w codziennym treningu dużo większe znaczenie niż mogłoby się z początku wydawać.
Z praktycznego punktu widzenia - istotnego dla większości trenujących - umiejętność wyciszenia samego siebie i szybkiej koncentracji może bowiem w znaczący sposób ułatwić szermierzowi przygotowanie do walki i zwalczyć stres - szczególnie podczas zawodów sportowych.
Mokuso, najczęściej przeprowadzane przed i po zasadniczym treningu - zwykle trwa ok. 2 - 3 głębokich oddechów. W czasie mokuso każdy indywidualnie musi wypracować w sobie sposób na osiągnięcie takiego stanu odprężenia, aby uzyskać: - wewnętrzny spokój i wyciszenie umysłu, - harmonię i równowagę ducha oraz ciała, - koncentrację i jasność umysłu, - wyzwolenie w sobie motywacji dla osiągnięcia celu jaki stawiamy sobie na dziś, na najbliższy czas oraz w dalekiej przyszłości...
... ok, ale na czym to tak naprawdę polega ...
Wydech - oczyszczanie umysłu przez mentalne odrzucenie wszystkiego, co negatywne : gniew, nienawiść, żal, zwątpienie, niepewność, obawa, strach, bezsilność...
W to miejsce, po oczyszczeniu umysłu, wypełniamy przy wdechu pozytywnymi myślami, uczuciami, emocjami - tym wszystkim, co zdrowe, piękne oraz silne. Wszystkim, co sprawia nam przyjemność i napawa poczuciem bezpieczeństwa, spokoju, równowagi oraz harmonii.
... o technice oddychania słów kilka ....
Oddychanie mokuso może być trudne do nauczenia, ale w związku z tym, że wykonujemy je na początku i końcu każdego treningu, taka praktyka może stać się bardzo szybko dobrym nawykiem.
Podstawowa metoda oddychania mokuso:
1) wdech przez ok. 3 sekundy
2) zatrzymanie powietrza przez ok. 2 sekundy
3) wydech przez ok. 10-15 sekund
... teraz trochę detali ...
1) Wdech
Nabierz powietrze przez nos. Powietrze dociera do miejsca zwanego seika-tanden (około trzech palców poniżej pępka). Taki sposób chroni nas przed oddychaniem płytkim. Chcemy oddychać głęboko.
Często kiedy bierzemy wdech unosimy ramiona. Może się wydawać, że nabieramy dużo powietrza, ale okazuje się, że nie możemy. Gdy zamiast klatki piersiowej użyj przepony okaże się, że możesz nabrać o wiele więcej powietrza. Warto zauważyć, że generalnie oddychanie klatką piersiową nie jest dobre w kendo - nie chcemy pokazywać przeciwnikowi kiedy bierzemy wdech, ponieważ jest to dobry moment dla niego do ataku.
2) Zatrzymaj oddech
Nie wydychamy od razu nabranego powietrza. Trzymamy je wewnątrz przez krótką chwilę. Uważa się, że powietrze powinno być zatrzymane właśnie w seika-tanden. Powinno to trwać około 2 sekund.
3) Wydech
Powietrze wydychamy ustami, ale nie całe na raz. Wydech robimy długo i powoli. Powinno to trwać około 10-15 sekund. Dlaczego tak długo? Dlatego, że im dłuższy robimy wydech, tym bardziej potrafimy się uspokoić. Poza tym podczas głębokiego oddychania lepiej pracuje nasz mózg. Każdy może to potwierdzić na podstawie swoich doświadczeń. Gdy wypuszczamy powietrze, musimy ten wydech kontrolować. W tym celu używamy naszych mięśni brzucha. Róbmy to tak, żeby czuć ich lekkie napięcie.
...na koniec kilka cennych rad...
- nie wypuszczaj powietrza całkowicie.
Zostaw odrobinę, tak żebyś ani przez moment nie został zupełnie bez powietrza. Spróbuj zacząć od wydychania przez 10 sekund, a później staraj się to wydłużać.
- nie myśl zbyt intensywnie o całkowitym opróżnieniu umysłu.
Ludzie często myślą, że podczas mokuso powinni opróżnić umysł i PRÓBUJĄ wtedy nie myśleć o niczym. Równocześnie, gdy PRÓBUJĄ nie myśleć, wtedy właśnie myślą...
Po prostu zrelaksuj się i skoncentruj na oddechu. Rozluźnij się i ciesz momentem mokuso.
*opracowano na podstawie tekstu Imafuji Masahiro
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz