W wielu systemach szermierki używano broni treningowej drewnianej. W Japonii, jest to Bokken, czyli drewniany miecz, w Europie, szczególnie w Polsce używano palcatów. W Chinach, po prostu drewniane miecze i szable, były na porządku dziennym. Drewniana broń treningowa, nie jest wymysłem naszych czasów, jest to tradycyjna broń, służąca nauce szermierki i pozwalająca na, w miarę bezpieczny trening. Taka broń musi mieć odpowiednią wagę, konstrukcję i powinna być zrobiona z odpowiedniego drewna.
Po drewnianych mieczach zrobiłem kilka szabli krótkich i długich, a także glewie, niepoprawnie zwane halabardami. Za materiał posłużył mi Buk i Grab. Gatunki powszechnie dostępne, łatwe w obróbce i klejeniu. Poniżej zdjęcia moich wyrobów. Oprócz pierwszego cięcia, broń drewnianą wykonuje ręcznie.
Glewia. pierwsza wersja, 2.30 m, waga około 5 kg, Buk.
Miecz, standardowy Grab, Dandao, także grab
Glewia druga wersja, 2.10 m, Buk, waga około 2,5 kg.
Stojak do cięć, Sosna, wys. 70 cm.
Szabla długa Dandao i krótka, Dao, Buk, waga od 0,6 kg do 0,9 kg.
Długo miecz, dwuręczny, dla porównania standardowy, waga 1 kg, Buk.
Translate
piątek, 16 listopada 2018
czwartek, 8 listopada 2018
Neijia.net-ostatnia odsłona.
Ponad dwadzieścia lat temu, Tomek Grycan, rozpoczął publikacje na temat chińskich sztuk walki, w szczególności Taiji, Tai Chi. Niestety, ten czas dobiegł końca, Tomek już nas opuścił, dwa tygodnie temu odbył się Jego pogrzeb. Przez te minione dwadzieścia lat, tysiące pasjonatów, przeglądało strony Neijia, które Tomek z wielkim uporem i nakładem sił, tworzył i propagował. Większość, polskich instruktorów sztuk walki, chińskich, japońskich i wszelakich, publikowało na łamach Neijia. Czuję się w obowiązku wspomnieć na moim blogu o Tomku Grycanie. Niestety, nie było mi dane spotkać się z nim, twarzą w twarz ale trochę Go poznałem. Poprzez naszą internetową korespondencję, wymianę poglądów, a czasem i kłótnie.
Odpoczywaj w spokoju Tomku, ćwicz z nieśmiertelnymi.
.
Ps. Dopóki Świat Neijia.net jest dostępny, warto jeszcze zajrzeć, jest tam praktycznie cała historia sztuk walki w Polsce.
Odpoczywaj w spokoju Tomku, ćwicz z nieśmiertelnymi.
.
Ps. Dopóki Świat Neijia.net jest dostępny, warto jeszcze zajrzeć, jest tam praktycznie cała historia sztuk walki w Polsce.
Subskrybuj:
Posty (Atom)