Dziś zakończyły się obchody 50-lecia Kendo w Polsce. Ćwiczę Kendo już kilka lat i stałem się częścią wielkiej rodziny Kendo w Polsce, zaledwie kilkaset osób. Na początku, chciałem tylko sprawdzić, czym to Kendo jest, no i brakowało mi czegoś w moim Tai Chi. Z czasem bardzo mi się to wszystko spodobało, choć wysiłek jest spory. Obchody tej rocznicy we Wrocławiu, obfitowały w wiele możliwości pracy i nauki pod okiem bardzo utytułowanych nauczycieli z wysokimi stopniami w Kendo, jak szóste i siódme Dan. Oprócz samych treningów, pokazów, podziękowań i uhonorowań odbyły się też egzaminy, na stopnie uczniowskie i mistrzowskie. Udało mi się zdać na stopień pierwszy Dan i mam nadzieję że nie ostatni. Zabrakło mi tylko, osoby po mojej lewej stronie, mojego przyjaciela, który zbyt wcześnie odszedł. Artur Kosicki, lekarz, kendoka, przyjaciel i człowiek, na którego zawsze można było liczyć. Został uhonorowany również stopniem pierwszego Dana.
Na zdjęciu poniżej, Sensei Takao Mizushima, człowiek który przywiózł Kendo do Polski 50 lat temu, jeden z jego pierwszych uczniów, Sensei Andrzej Kustosz i nasza klubowa delegacja na obchody 50-lecia.Translate
niedziela, 19 listopada 2023
wtorek, 19 września 2023
Praga, Push Hands.
Po raz kolejny, miłośnicy pchających dłoni, spotkali się w Pradze, z okazji Push Hands Meeting in Prague. Jest to wyjątkowa okazja, do pracy z innymi praktykami, z wielu szkół Tai Chi w Europie. Czasami nawet z poza Europy. Tym razem, byli to, przedstawiciele Szwecji, Finlandii, Niemiec, Holandii, Szwajcarii, Włoch, Polski, Czech, Słowacji, Anglii i Grecji, a także z Hong Kongu. Miła atmosfera, choć nie obyło się bez drobnych siniaków. Bardzo fajni nauczyciele prowadzący warsztaty poranne, Tomasz Nowakowski, Roland von Loefen i Giles Rosbander. Do tego wszystkiego, piękne miejsce w centrum Pragi, Wyspa Strzelecka, z wielowiekową tradycją, strzelania z łuku. Polecam, takie spotkanie, każdemu, kto praktykuje pchające dłonie i jest przekonany, że już wszystko umie. Na wieczornej gali, reprezentanci wielu szkół mieli swoje pięć minut, więc można było przyjrzeć się na żywo innym stylom Tai Chi.
sobota, 26 sierpnia 2023
Kaszuby.
Po raz dziesiąty, odbyło się w Szymbarku na Kaszubach, letnie spotkanie z Sensei Andrzejem Kustoszem. Pod okiem którego, cały tydzień dość intensywnie ćwiczyliśmy tradycyjne Kendo. W tym roku, polskie Kendo obchodzi jubileusz pięćdziesięciolecia. Sensei Kustosz jest jednym z pierwszych polskich kendoków, z przydomkiem papa Kustosz. Wielokrotnie, zrywał europejskie i polskie tytuły, w przeróżnych zawodach. Bywał w Japonii, gdzie bardzo ciężko pracował nad doskonaleniem drogi miecza i nie odpuszczał. Jeśli , mówimy o Polskim Kendo, to mówimy o Sensei Kustoszu, oczywiście nie zapominając o wielu innych ważnych postaciach w tej sztuce. Oprócz Kendo były piękne kaszubskie wieczory i poranki.
Na zakończenie pobytu na Kaszubach, miałem przyjemność, wziąć udział w jeszcze jednym ciekawym wydarzeniu. Warsztat szermierki chińskiej ze Scottem Rodellem. Nie było tak łatwo, jak myślałem. Dwa dni intensywnej pracy, a pogoda nie pomogła, lało się z nas, jak trzeba. Rano dwie godziny wolnej walki na miecze, nie obyło bez siniaków. Później praca z formą miecza, a na koniec dnia, pchające dłonie, dość intensywnie. Grupa była niewielka ale warunki pobytu świetne.
W ten oto sposób, zakończyło się bardzo intensywne, treningowe lato, było pysznie pod każdym względem.
sobota, 5 sierpnia 2023
Oko, zakończenie.
Wszystko, czym się zajmujemy, możemy rozwijać przez medytację. Jeśli nie jesteśmy, spokojni i skoncentrowani, to nic nam nie wychodzi. Dotyczy to każdej aplikacji. Rzemiosło musi być w ręku ale spokój umysłu pomoże w realizacji zamiaru.
Okiem porusza sześć różnych mięśni. Od ich kondycji, zależy czy oczy są zdolne do szybkiej reakcji, czy będzie zbyt wolna. Oczy należy ćwiczyć i dać im odpocząć.
Letnie spotkanie na Złotym Kopcu się zakończyło. Było dużo ciekawej pracy, a większość czasu poświęciliśmy na ćwiczenia z szablą. Dzięki inspiracji Tomasza, mamy co robić przez długie
miesiące.
piątek, 4 sierpnia 2023
Medytacja.
Na Kopcu, dużo medytujemy . Pracujemy z oddechem, podobnie jak w Tucznie, ścieżka mikro kosmicznego obiegu chi i czterech bram. Po medytacji Tomasz robi nam wykłady, jak pozycja wpływa na oddech. Jak oddech wpływa na pracę ciała. Dużo ineresujacych spostrzeżeń.
czwartek, 3 sierpnia 2023
Środa
Na Kopcu ćwiczymy na trawie, jeśli pogoda nie pozwala, to w sali do medytacji. Na tym spotkaniu, najwięcej czasu poświęcamy na praktykę szabli. Nasz nauczyciel ciągle ćwiczy i jest inspiracją dla każdego z nas do indywidualnej pracy. Tutaj dużo medytujemy, w pozycji siedzącej ale też w trakcie formy
Ojca, np. przy pozycji śpiącego konia. Podobnie jak w Tucznie, zahaczyliśmy o oddychanie poprzez mikrokosmiczny obieg Chi.