Translate

piątek, 16 listopada 2018

Broń treningowa, szable.

W wielu systemach szermierki używano broni treningowej drewnianej. W Japonii, jest to Bokken, czyli drewniany miecz, w Europie, szczególnie  w Polsce używano palcatów. W Chinach, po prostu drewniane miecze i szable, były na porządku dziennym. Drewniana broń treningowa, nie jest wymysłem naszych czasów, jest to tradycyjna broń, służąca nauce szermierki i pozwalająca na, w miarę bezpieczny trening. Taka broń musi mieć odpowiednią wagę, konstrukcję i powinna być zrobiona z odpowiedniego drewna.
Po drewnianych mieczach zrobiłem kilka szabli krótkich i długich, a także glewie, niepoprawnie zwane halabardami. Za materiał posłużył mi Buk i Grab. Gatunki powszechnie dostępne, łatwe w obróbce i klejeniu. Poniżej zdjęcia moich wyrobów. Oprócz pierwszego cięcia, broń drewnianą wykonuje ręcznie.

Glewia. pierwsza wersja, 2.30 m, waga około 5 kg, Buk.
 Miecz, standardowy Grab, Dandao, także grab


 Glewia druga wersja, 2.10 m, Buk, waga około 2,5 kg.




 Stojak do cięć, Sosna, wys. 70 cm.
 Szabla długa Dandao i krótka, Dao, Buk, waga od 0,6 kg do 0,9 kg.


 Długo miecz, dwuręczny, dla porównania standardowy, waga 1 kg, Buk.


czwartek, 8 listopada 2018

Neijia.net-ostatnia odsłona.

Ponad dwadzieścia lat temu, Tomek Grycan, rozpoczął publikacje na temat chińskich sztuk walki, w szczególności Taiji, Tai Chi. Niestety, ten czas dobiegł końca, Tomek już nas opuścił, dwa tygodnie temu odbył się Jego pogrzeb. Przez te minione dwadzieścia lat, tysiące pasjonatów, przeglądało strony Neijia, które Tomek z wielkim uporem i nakładem sił, tworzył i propagował. Większość, polskich instruktorów sztuk walki, chińskich, japońskich i wszelakich, publikowało na łamach Neijia. Czuję się w obowiązku wspomnieć na moim blogu o Tomku Grycanie. Niestety, nie było mi dane spotkać się z nim, twarzą w twarz ale trochę Go poznałem. Poprzez naszą internetową korespondencję, wymianę poglądów, a czasem i kłótnie.
Odpoczywaj w spokoju Tomku, ćwicz z nieśmiertelnymi.

magazyn Åšwiat Nei Jia.
 Ps. Dopóki Świat Neijia.net jest dostępny, warto jeszcze zajrzeć, jest tam praktycznie cała historia sztuk walki w Polsce.

poniedziałek, 1 października 2018

Gala na Push Hands Mitting, Praha 2018.

Na zakończenie drugiego dnia, Push Hands w Pradze, mamy wspólne wieczorne spotkanie, rozmowy, jedzonko i pokazy, różnych form. Najczęściej, są to formy główne lub mało znane. Miłego oglądania.















poniedziałek, 17 września 2018

Push hands w Pradze, po raz siódmy.

Kto, nie wkłada wysiłku w zdobywanie wiedzy, przez podróże i spotkania z innymi ludźmi, ten nie pozna smaku satysfakcji, a jego praca może pójść na marne, warto się wysilić.


Wrześniowe spotkanie z Tui Shou, czyli Push Hands Mitting in Prague, już po raz siódmy. Coraz trudniej mi wyjechać z Pragi, sentyment do miasta i do ludzi, z którymi się tutaj spotykam jest wielki. Poznawanie innych ćwiczących i sposobów ich pracy jest świetną okazją, do podsumowania swoich umiejętności, w Tai Chi i międzynarodowych kontaktach. Praca jest zawsze intensywna, przynajmniej z mojej strony, kto nie boi się wysiłku odjeżdża z zadowoleniem, trochę zmęczenia jest warte, zdobytemu doświadczeniu.
Brałem udział w warsztacie yonghui-deistler-yi i nikolaus-deistler . Bardzo ciekawa praca, na rożnych poziomach, od podstawowej pracy ze strukturą, po bardziej zaawansowane umiejętności. No i małżeństwo całkiem zgodne. Niestety nie udało mi się być na warsztacie zJudith-van-drooge ale za to, bardzo fajnie było z nią poćwiczyć Tui Shou.
Ćwiczyłem, jak zwykle prawie ze wszystkimi uczestnikami, o różnych umiejętnościach i zaawansowaniu, zawsze interesujące doświadczenia. Przyjechali z Polski, Czech, Słowacji, Chorwacji, Austrii, Holandii, Szkocji, Niemiec i Litwy
Na gali, miałem przyjemność przedstawić krótką formę z którą kiedyś pracowaliśmy, Trzynaście podstawowych form Tai Chi Chuan.
Wyspa Strzelecka, na której mamy nasze spotkanie, to bardzo ciekawe miejsce o długiej tradycji, na środku Wełtawy, ćwiczenia warsztatowe odbywały się na zewnątrz i nawet turyści nie przeszkadzali, a pogoda w Pradze była wyśmienita. Kolejne spotkanie z Tui Shou już za rok.
Pierwszy dotyk.
 Pierwsze warsztaty.


 Gala, Nokolas i Modląca się Modliszka







 Judith, Qi Gong i Forma Shaolin z kijem.








 Yonghui z wachlarzem




 Otakar i Forma Wu Dang Taiji








 Daniel styl Yang




 Rafael styl Yang


 Ivo, zawsze na wysokości zadania 85 Form









 Drugi warsztat.


 Grupa Judith



 Dobrana para.