Translate

środa, 26 czerwca 2013

Środa.
Rano, od jakiegoś czasu trening standardowy, czyli Forma Ojca, Tan Pin i dwa powtórzenia Formy Matki. Następnie Długa Forma stylu Yang. Jeśli jest długa forma, to musi być też i krótka. na bazie tej formy podstawowej od kilkudziesięciu lat powstają formy skrócone, takie jak, 24 Formy Pekińskie, czy 37 From Cheng Man Chinga, ta tradycja uznawana jest obecnie za odrębny styl. Istnieje też całe mnóstwo krótszych i dłuższych tworów, wszystkie one mają jedno źródło, a jest nim właśnie Długa Forma stylu Yang w tradycji mistrza Yang Cheng Fu. Podobno miał on za swojego życia 10 tys. studentów, więc jego wersje formy są najbardziej rozpowszechnione. Najpierw tak było w samych Chinach, a później podobne zjawisko miało miejsce na całym świecie i do dnia dzisiejszego styl Yang jest najbardziej popularnym stylem Tai Chi Chuan.
Druga cześć rannego treningu to praktyka miecza Tai Chi, 20 technik po 60 razy, do tego trzy powtórzenia Formy 54. Forma z mieczem też jest tradycyjna, przekazywana z pokolenia na pokolenie, jej skrócona wersja to Forma 37 technik miecza i jest wersją uproszczoną. Skracanie form jest współczesną modą, wydaje się, że słuszną, ale w wielu miejscach nie ma spójności stąd, jeśli ktoś chce poznać całość przekazu musi poznać formy tradycyjne. Na koniec kula Tai Chi i ćwiczenia kija, po czym kilka minut medytacji siedzącej, całość trwała 2,15 godziny.
Po południu, ostanie zajęcia w grupie otwartej. Na początek ustawianie pozycji, jest to tradycja naszej szkoły, pochodzi od Dr Wonga i nosi nazwę Gen Tai Pa Tong, czyli "stanie w pozycji pełnej energii, niczym strzelista sosna". Tradycyjnie Forma Ojca do pozycji "góry" i początek Formy Matki. Następnie wykonaliśmy kilka ćwiczeń Qi gong, kiedy jeszcze w naszej szkole nie ćwiczyliśmy stylu San Feng, to w ten sposób rozpoczynały się nasze zajęcia. Ćwiczenia te mają tę samą rolę, co Forma Ojca, rozluźnienie napięć mięśniowych, otwarcie stawów, uelastycznienie całego organizmu i jego wzmocnienie. Później ćwiczyliśmy początek Długiej Formy, czyli "chwytanie ptasiego ogona i prosty bicz". Ten zestaw najczęściej powtarza się w całej Długie Formie i zawiera w sobie wszystkie "trzynaście podstawowych form". Do tego na koniec chwila pracy z partnerem, jako trzeci filar podstawy praktyki Tai Chi Chuan w naszej szkole.
Symbolicznie wróciliśmy do początku, do form podstawowych i elementarnych praktyk. Stanowią one jednocześnie punkt wyjścia do treningu w następnych miesiącach i latach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz